Promo&News

Mikroinwertery w instalacjach fotowoltaicznych - zalety

Dodano:19.03.2019

Coraz więcej producentów standardowych inwerterów wprowadza na rynek mikroinwertery. Są to falowniki, które współpracują z jednym panelem. Jakie są zalety ich stosowania? Mikroinwerter jest urządzeniem, które umożliwia przetwarzanie energii z jednego panelu fotowoltaicznego. W ich przypadku prąd stały produkowany przez panel zamieniany jest na prąd przemienny bezpośrednio przy module. Następnie połączone ze sobą równolegle mikroinwertery przekazują energię do sieci energetycznej. 


Najważniejszą zaletą mikroinwerterów jest to, że praca każdego modułu optymalizowana jest indywidualnie. Dzięki temu instalacja może osiągnąć maksymalną wydajność ponieważ nie występują problemy nierównej mocy modułów. Mikrofalowniki dają również możliwość monitoringu pracy każdego z panelu, umożliwia to szybką lokalizację nieprawidłowości czy usterek. Urządzenia te dzięki temu, że są mniej obciążone charakteryzują się dłuższą żywotnością niż zwykłe falowniki. Co więcej, systemy fotowoltaiczne wykorzystujące mikroinwertery są bardzo proste do zaprojektowania i zainstalowania. Ich dodatkową zaletą jest prosta możliwość rozbudowy instalacji o kolejne moduły. 


Mikroinwertery polecane są szczególnie dla dachów gdzie mogą wystąpić problemy z zacienieniem. Przy zastosowaniu standardowego falownika każdy panel instalacji pracuje z mocą najsłabszego ogniwa. Dzięki mikroinwerterom każdy moduł działa niezależnie od siebie, dzięki czemu zacienienie nie zaburza pracy całej instalacji.